Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu

VIII Środowiskowe Spotkanie Nauczycieli Języków Obcych

17 listopada 2017 w Zespole Szkół nr 2 w Wągrowcu odbyło się już ósme Spotkania Nauczycieli

Języków Obcych. Jak co roku, przybyło na nie wielu nauczycieli z różnych typów szkół. Najliczniejszą grupę stanowili nauczyciele szkół podstawowych (53 – j. angielski i 14 – j. niemiecki) z: Wągrowca, Rogoźna, Niemczyna, Smogulca, Wapna, Jabłkowa, Margonina , Białośliwia, Swarzędza, Tarnowa Podgórnego, Gołańczy, Obornik, Skoków, Trzemeszna, Łazisk, Łopuchowa, Mieściska, Budzynia, Sienna , Damasławka, Mieleszyna, Żelic  i Chodzieży. Ze szkół średnich najliczniej reprezentowany był Wągrowiec, ale i inne miejscowości dopisały jak zwykle: Gniezno, Oborniki, Damasławek, Żelice, Gołańcz. Nauczycieli ze szkół średnich było w sumie 30 (19- j. angielski, 10 – j. niemiecki i 1 – j. hiszpański) . Wszystkich uczestników konferencji było 106. To rekordowa liczba jak dotychczas, zważywszy, że wśród nich znaleźli się również pracownicy ośrodków wychowawczych, a nie tylko szkół.

Program tegorocznej konferencji był bardzo ciekawy i urozmaicony. Pierwszą godzinę zajęły zajęcia z dr Śpiewakiem dotyczące przyszłego egzaminu ośmioklasisty, które spowodowały bardzo ożywioną dyskusję jeszcze na długo po jej zakończeniu. Następnie nauczyciele rozeszli się na warsztaty właściwe dla swojego języka: germaniści odbyli zajęcia z p. Ksenią Herbst – Buchwald z Goethe Institut na temat   zastosowania podcastów w nauce j. niemieckiego. Angl

iści natomiast kontynuowali zajęcia z Grzegorzem Śpiewakiem dotyczące metod wzrostu efektywności nauczania j. angielskiego.

Po przerwie kawowej do grupy nauczycieli językowców dołączyli nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu  na zajęcia z prawnikiem Wojciechem Barczakiem, który omówił problem odpowiedzialności prawnej nauczycieli oraz nadchodzące zmiany w prawie oświatowym.

Konferencja zakończyła się o 14.30.

Całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez udziału i wsparcia Starosty Wągrowieckiego, p. Tomasza Kranca, Wójta Gminy Wągrowiec, p. Przemysława Majchrzaka, Wydawnictwa Macmillan oraz darczyńców: Cukierni „Czarneccy” z Wągrowca oraz pp. Brewińskich.

Środowiskowe Spotkanie Nauczycieli Języków Obcych to jedyna taka „impreza” dla powiatu, a nawet województwa, gdzie nauczyciele w jednym miejscu, w jednym czasie i,  co ważne, za darmo mogą odbyć szkolenia z interesujących ich tematów, które często sami sugerują. Wspaniale było usłyszeć od niektórych uczestników, że byli na każdym Spotkaniu i wyczekują

kolejnych. Rozmawiano też o wiosennym konkursie języków obcych, który też wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń.

Liczba uczestników świadczy o słuszności i potrzebie organizowania takich spotkań, a pozytywne

komentarze uczestników po takiej konferencji dotyczące jej tematyki, logistyki i organizacji dają nadzieję, że praca organizatorów nie poszła na darmo, mimo przeciwności, na które napotykali.

                                                                                                                                                                      Hanna Olender  i Kinga Wójcik

(ZS 2 Wągrowiec, organizatorki)