Przelew Życia

krew [krɛf] – płynna tkanka, którą dopóki jesteśmy zdrowi, traktujemy jak pewnik, coś danego nam raz na zawsze…

Często dopiero w obliczu choroby swojej lub bliskich doceniamy wartość tej czerwonej zawiesiny, którą wytworzyć potrafi tylko żywy organizm. Pomimo ciągłego postępu cywilizacji, jesteśmy bezradni w obliczu jej braku, ponieważ nie potrafimy jej pozyskać z innego źródła, niż drugi człowiek. Bez niej niemożliwe są transplantacje narządów, ratowanie ofiar wypadków, leczenie pacjentów onkologicznych czy też wytwarzanie specjalistycznych leków.

Krwiodawcy nie oddają krwi dla korzyści finansowych. Są to często zwykli–niezwykli ludzie, którzy swoją codzienną postawą pokazują nam swoją wielkość. „Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA … Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata” powiedział za życia Jan Paweł II podczas Światowego Dnia Krwiodawców w 2004r.

Dla mnie, jako wychowawcy, nie ma większego dowodu na wewnętrzną dojrzałość człowieka, niż gotowość do pomocy innym w tak dosłowny sposób jakim jest krwiodawstwo, czyli oddanie części siebie dla drugiego, obcego człowieka. Dlatego też, zanim moi uczniowie z klasy 3d opuszczą mury Zespołu Szkół nr 2 za niecały miesiąc, chcę przypomnieć ich dokonania, bowiem sami są zbyt skromni, żeby się tym chwalić. Od połowy zeszłego roku oddali oni w sumie 11 litrów krwi. Moją refleksją jest, że pomimo młodego wieku dają z siebie więcej, niż niejeden dorosły człowiek.

Krew dotychczas oddali:

Kryspin Siodła – 2,70 l (6 razy)

Mikołaj Patelski – 1,80 l (4 razy)

Włodek Michalski – 1,80 l (4 razy)

Bartek Głowski – 1,35 l (3 razy)

Daria Pisarek – 0,90 l (2 razy)

Lidka Paszkiewicz – 0,90 l (2 razy)

Kacper Kurek – 0,9 l (2 razy)

Arek Gościński – 0,90 l (2 razy)

Sandra Kraszewska – 0,25 l (1 raz)

Sebastian Papierski – dwie próby

Mam nadzieję, że swoją postawę będziecie nieść dalej w życie i budować tę piękną tradycję honorowego krwiodawstwa. Jesteście powodem do dumy dla rodziców, naszej szkoły i całej lokalnej społeczności.

K. Owusu