V Powiatowy Konkurs Języków Obcych – podsumowanie

21 marca 2018 w Zespole Szkół nr 2 w Wągrowcu odbył się V Powiatowy Konkurs Języków  Obcych. W tym roku do konkursu przystąpiło 28 uczniów klas ponadgimnazjalnych w 4 językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim oraz 45 uczniów klas wygaszanych gimnazjów i klas siódmych szkół podstawowych w języku angielskim i niemieckim. Niestety, nie było żadnego ucznia ze szkół gimnazjalnych i podstawowych zdającego język hiszpański i rosyjski.

Jak co roku, mimo, że konkurs nazywa się powiatowy, zasięg wykracza daleko poza powiat. I tak przyjechali do nas uczniowie wraz z nauczycielami z: Gniezna, Mycielewa, Gołańczy, Skoków, Damasławka, Niemczyna, Budzynia, Ryczywołu, Chodzieży, Mieściska, Wyszyn, Morakowa, Żnina, no i oczywiście z Wągrowca.

Tego roku innowacją w teście, pisanym przez uczniów były pytania dotyczące lektury „Małego Księcia”.  Nie wystarczyło przeczytać tej lektury w języku polskim, gdyż specyfika języka w nazewnictwie chociażby  głównych bohaterów mogła nastręczać sporo kłopotów. Cieszy fakt, że tych 15 pytań nie przysporzyło wielu problemów, średnio poprawnych odpowiedzi było 11.

Konkursowi językowemu towarzyszył konkurs plastyczny, uczniowie mieli wykonać pracę na temat związany z lekturą; otwarciem wystawy prac rozpoczęto  drugą część spotkania w Domu Kultury; wiele prac nadesłanych przez młodych artystów cechuje dojrzałosć i ciekawe spojrzenie na temat.

MDK zaprosił wszystkich uczestników na  filmu „Mały Ksiażę”.

Bardzo cieszymy się, jako organizatorzy, że co roku sponsorzy i darczyńcy pozwalają na ufundowanie wcale nie małych nagród. Wśród instytucji, będących fundatorami tegorocznych nagród, na uwagę zasługują: Wójt Gminy Wągrowiec, Starosta Wągrowiecki, Burmistrz Miasta Wągrowiec, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Wydawnictwo MacMillan, Rada Rodziców przy ZS 2 w Wągrowcu oraz Dyrekcja tejże szkoły. Konkurs nie odbyłby się bez zaangażowania młodzieży ze szkoły na Kościuszki, którzy przygotowali pyszny catering dla uczestników.

A oto, jak przedstawia się lista laureatów V, jubileuszowego, Konkursu Języków Obcych:

Szkoły ponadgimnazjalne:

JĘZYK MIEJSCE IMIĘ, NAZWISKO SZKOŁA

ANGIELSKI

1 Hubert Woźniak II LO Wągrowiec
2 Kaja Trela I LO Gniezno
3 Michał Filipiak I LO Gniezno

NIEMIECKI

1 Alicja Mruk I LO Wągrowiec
2 Agnieszka Domagalska I LO Gniezno
3 Roksana Laskowska II LO Wągrowiec

HISZPAŃSKI

1 Maciej Stefański I LO Gniezno
2 Oliwia Stelmaszczyk I LO Gniezno
3 Maja Rutowska II LO Wągrowiec

ROSYJSKI

1 Karol Łukomski I LO Gniezno
2 Mateusz Dereżyński II LO Wągrowiec
3 Wiktoria Maj II LO Wągrowiec

Szkoły gimnazjalne i podstawowe:

JĘZYK MIEJSCE IMIĘ, NAZWISKO SZKOŁA

ANGIELSKI

1 Tomasz Mycielski SP Wągrowiec
1 Gabriela Nowak SP Wągrowiec
2 Maria Wiertel SP Mieścisko

NIEMIECKI

1 Kacper Pieczul SP 1 Chodzież
1 Natalia Wojtych SP 1 Wągrowiec
2 Wiktoria Arnold SP 4 Wągrowiec

Wyniki konkursu plastycznego:

N – nauczyciel opiekun

1. Zuzanna Lijewska (N. Lidia Hermann) – Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej (Gimn. Gminne ) w Wągrowcu
  2. Ewelina Kaniewska (N. Aneta Keiser) – ZS w Damasławku
  3. Julia Muszyńska (N. Joanna Puk) – I LO w Gnieźnie

wyróżnienia:

Julia Górna (N. Lidia Hermann) – Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej (Gimn. Gminne ) w Wągrowcu

Kaja Julianna Stróżyk (N. Joanna Maćkowska – Wrzyszcz ) – ZS w Mycielewie

Organizatorki już zapowiadają, że w przyszłym roku konkurs szósty będzie zawierał podobnie, jak w tym roku, nie tylko elementy leksykalno-gramatyczne, ale też z innych dziedzin pytania. Powoduje to, że młodzież sięgać musi po język bardziej użyteczny, nie tylko „wyuczony”, podręcznikowy.

Hanna Olender i Kinga Wójcik

« z 2 »